sobota, 2 marca 2013

Gospodarka Kanady

Kanada jest krajem bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo. To jedno z najbogatszych państw świata, dzięki wysokiemu dochodowi per capita. Jest członkiem Organizacji Gospodarczej i Rozwoju oraz znajduje się w gronie ośmiu najbardziej rozwiniętych państw świata (G8). 
Budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Toronto

Gospodarka Kanady zdominowana jest przez usługi, w których pracuje ok. 3/4 Kanadyjczyków. Niemniej jednak rozbudowany przemysł, bogactwa naturalne oraz olbrzymie obszary leśne dają możliwość rozwoju Kanadzie również w tych sektorach. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat gospodarka Kanady cechowała się szybkim wzrostem, niskim bezrobociem oraz wysokimi poziom nadwyżek budżetowych na szczeblu federalnym. 

Dzięki olbrzymim złożom ropy naftowej oraz gazu ziemnego Kanada jest bardzo dużym eksporterem energii. Jest drugim krajem po Arabii Saudyjskiej pod względem wielkości rezerw ropy. W Kanadzie wydobywa się również węgiel kamienny, rudy niklu, miedzi, cynku, ołowiu, żelaza i uranu. Inne gałęzie przemysłu, w których specjalizuje się Kanada to przemysł hutniczy, samochodowy, papierniczy, elektromaszynowy, czy rolnictwo. Bardzo ważne znaczenie dla gospodarki ma również produkcja drewna. Kanada jest jednym z największych producentów drewna na świecie. 
Natomiast najważniejszym partnerem gospodarczym Kanady są Stany Zjednoczone, w szczególności jeśli chodzi o handel. Te dwa państwa wiąże Traktat o wolnym handlu oraz porozumienie NAFTA, zawarte również z Meksykiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz