piątek, 22 lutego 2013

Wielokulturowość

Kanada uznawana jest za wzór kraju wielokulturowego.
Wielokulturowość została określona prawem oraz zapisana w konstytucji Kanady i "Kanadyjskiej karcie praw i swobód". Inicjatorem polityki wielokulturowej był premier Pierre Trudeau.

Rząd Kanady ma obowiązek wspierać mniejszości kulturowe poprzez budowanie społeczeństwa jednoczącego obywateli. Oparte jest to na wartościach wzajemnego poszanowania, równości i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym niezależnie od rasy, pochodzenia, języka, czy wyznania.  W praktyce polega to między innymi na dofinansowywaniu organizacji mniejszościowych, imprez kulturalnych, organizowaniu nauczania języków różnych grup etnicznych, umożliwieniu ogólnego dostępu do zbiorów literatury mniejszości kulturowych np. w bibliotekach publicznych.


Polityka ta ma również na celu wzrost publicznej świadomości na temat wielokulturowości, rasizmu i kulturowej różnorodności w Kanadzie.

W Kanadzie mieszka ok. 34 grup etnicznych. Nowi imigranci przybywają do Kanady niemal ze wszystkich zakątków świata. Jednak najliczniejsze grupy pochodzą z Południowej Azji, Chin, Afryki, Filipin. Osiedlają się głównie w dużych miastach, gdzie dołączają do swoich grup etnicznych.

Szerzenie polityki wielokulturowości umożliwiło Kanadzie stać się państwem bardziej tolerancyjnym. Trzeba jednak podkreślić, że nic by z tego nie wyszło gdyby nie wzajemny szacunek i podejście do siebie ludzi. Niestety nie wszyscy są tak optymistycznie nastawieni do wielokulturowości i jest wielu jej przeciwników. Jednak większość społeczności respektuje różnice między grupami etnicznymi i ich wartości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz