Kanada jest monarchią konstytucyjną, państwem federalnym oraz demokracją parlamentarną. Głową państwa jest monarcha brytyjski, obecnie Elżbieta II. Reprezentantem królowej jest Gubernator generalny Kanady.
Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament (jego siedziba mieści się w Ottawie), który składa się z Izby Gmin i Senatu. Izba Gmin składa się z 308 deputowanych wybieranych w prowincjach, w wyborach powszechnych na kadencję nie dłuższą niż 4 lata. W skład Senatu wchodzą senatorowie nominowani przez premiera, a mianowani przez Gubernatora Generalnego. Senatorowie pełnią swój urząd bezterminowo, ale maksymalnie do ukończenia 75 roku. Każda prowincja ma określoną liczbę senatorów.
Władzę wykonawczą sprawuje rząd federalny z premierem na czele. Gubernator jest zobowiązany powierzyć funkcję premiera przywódcy partii, która zdobyła największą liczbę mandatów w wyborach do Izby Gmin. Następnie premier wybiera członków gabinetu spośród członków parlamentu reprezentujących jego partię.
Rząd federalny sprawuje władzę nad polityką zagraniczną, handlem międzynarodowym, obroną, transportem i komunikacją, rybołówstwem podatkami, system walutowym i bankowością, prawem karnym, imigracją, prawem człowieka. Natomiast rząd prowincjonalny i terytorialny odpowiedzialny jest za edukację, prawo majątkowe i cywilne, wymiar sprawiedliwości, szpitalnictwo, zasoby naturalne danego regionu, pomoc socjalna, instytucje zdrowie oraz urzędy miejskie.
Konstytucję Kanady stanowi ustawa konstytucyjna uchwalona 25 marca 1982 roku. Konstytucja zawiera ustawę o Ameryce Brytyjskiej z 1967 roku, której częścią jest Kanadyjska Karta Praw i Swobód mówiąca o wolności religii, słowa, nauczania języków mniejszości kulturowych oraz tolerancję kulturową. Konstytucja gwarantuje min. prawa rdzennych mieszkańców Kanady.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz