Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Dbanie o zdrowie, odpowiednia dieta, relaks oraz utrzymanie dobrej kondycji fizycznej to bardzo ważne elementy w prawidłowym prowadzeniu ciąży. Niemniej jednak wiele kobiet zadaje sobie również pytania co, gdzie i kiedy mają załatwić zarówno przed jaki i po pojawieniu się maleństwa na świecie.
Chcąc przybliżyć Wam sytuację kobiet w ciąży w Kanadzie pozwólcie, że podzielę się z Wami opinią Mamy niespełna 1,5 letniego chłopczyka, która wraz z rodziną mieszka obecnie w Edmonton, w prowincji Alberta.
Jak wygląda opieka medyczna nad kobietą w ciąży w Albercie?
Gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, w pierwszej kolejności powinna udać się do lekarza rodzinnego (family doctor). Lekarz ten, po stwierdzeniu, że faktycznie spodziewa się dzidziusia, może sam prowadzić ciążę (co dosyć rzadko się zdarza) albo wręczy skierowanie (ang. referral) do ginekologa, który będzie jej lekarzem prowadzącym. Na początku ciąży badania będą robione raz na miesiąc a im bliżej jej końca tym wizyty są częstsze. Wszystkie wyniki badań znajdują się u lekarza w systemie komputerowym (w innych prowincjach może być troszkę inaczej). Kobieta nic nie dostaje do reki dopóki nie zostanie wysłana do szpitala tuż przed porodem. Wtedy otrzymuje się wypis z przebiegiem ciąży. Niemniej jednak wszystkie badania i wyniki są w systemie komputerowym . Wiec nawet jeśli trafi się do szpitala wcześniej lekarze będą mieli już wszystko w systemie.
Czy można samemu wybrać szpital, w którym chce się rodzić?.
W momencie gdy lekarz rodzinny wybierze Ci lekarza ginekologa lub ty go poprosisz o skierowanie do jakiegoś konkretnego, to lekarz ten na pewno pracuje już w jakimś szpitalu. Także z automatu będziesz rodzić w tym właśnie szpitalu. W moim przypadku lekarz zapytał się wpierw, w którym szpitalu chcę rodzić, a dopiero potem dał mi skierowanie do ginekologa, który właśnie tam pracuje.
Czy masz wpływ na to, kto będzie odbierał Twój poród?
Lekarz, który Cię prowadzi ma z założenia przyjąć poród. Ale jak nie może, bo jest np. na wakacjach to wtedy poród przyjmuje lekarz, który ma dyżur w szpitalu. Z regóły są rezydenci to (czyli lekarze dopiero po studiach).
A jak wygląda to w pracy? W momencie, gdy zdecydowałaś się powiedzieć w pracy, że jesteś w ciąży to, czy musiałaś przynieść jakieś zaświadczenie od lekarza?
Nie, na początku nie musisz przynosić zaświadczenia, chyba że lekarz wyśle Cię na zwolnienie lekarskie. Zaświadczenie takie przynosi się bliżej porodu. Lekarz określa w nim datę porodu. Natomiast pracodawca może wtedy przygotować już papiery wymagane do urlopu macierzyńskiego.
Warto jest w miarę wcześnie powiedzieć w pracy o ciąży ponieważ wchodzisz wtedy w okres ochronny i nie mogą Cię zwolnić.
Jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego? Wiem, że bardzo rzadko się je dostaje. Jednak są ciąże wysokiego ryzyka, przy których bez zwolnienia się nie obejdzie. Jak wygląda wtedy pensja, czy otrzymuje się 100% wynagrodzenia?
Na zwolnienia w Kanadzie chodzi się bardzo rzadko. Naprawdę coś musi być nie w porządku z ciążą, żeby Cię wysłali na zwolnienie. Co do wynagrodzenia to zależy to tylko od firmy, w której pracujesz i jakie masz benefity. Ale nigdy na dłuższą metę nie płacą 100% pensji. U mnie, w zależności od stażu pracy, masz określoną liczbę tygodni płatnych w wysokości 95% pensji a następnie 35% wynagrodzenia (chyba, że wykupisz sobie dodatkową polisę ubezpieczeniową podłonczoną do tej z pracy. Możesz wtedy mieć 66% wynagrodzenia). Jednym słowem wszystko zależy od benefitów i czy je w ogóle masz w pracy. Niektóre zakłady pracy wcale tego nie mają. Wtedy możesz iść na wcześniejszy macierzyński przez Employment Insurance (EI). Ale to się zupełnie nie opłaca bo tracisz wtedy urlop macierzyński jaki przysługuje Ci po urodzeniu dziecka. Warto poczytać o tym na poniższej stronie
W momencie, gdy urodzi się dziecko musisz dostać z pracy tzw. Record of Employment. Praca wysyła te informacje również do Canada Revenue. W momencie jak oni to dostana, możesz wtedy ubiegać się o EI (w skrócie mówiąc chodzi o płatny urlop macierzyński). Trzeba zaznaczyć, iż przez pierwsze dwa tygodnie od porodu EI nie będzie wypłacany (czas ten określany jest jako 'waiting period').
Dużym ułatwieniem jest możliwość dokonywania wszelkich formalności związanych z urlopem macierzyńskim przez internet.
Ponadto musisz ubiegać się o akt urodzenia (ang. birth certificate). W Albercie już w szpitalu wypełnia się dane dotyczące aktu urodzenia a następnie wysyłane są one do urzędu. Do urzędu warto iść gdzieś po 2 tygodniach od narodzin dziecka. Wtedy jest pewność, że w systemie będą już wszystkie niezbędne informacje. Akt urodzenia jest wymagany np. do wyrobienia dziecku paszportu.
Warto też od razu ubiegać się dla dziecka o SIN (Social Insurance Number). Jest to niezbędne, żeby założyć dla dziecko RESP (Registered Education Saving Plan). To forma oszczędzania pieniędzy na przyszłą edukację dziecka po szkole średniej. Wpłaca się określoną kwotę natomiast rząd dopłaca 20% tego co ty wpłacasz. Dofinansowanie to nazywa się Canada Education Saving Grant. Maksymalnie od rządu można dostać $500 na rok. (http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/tpcs/resp-reee/menu-eng.html) Taki program oszczędzania można założyć w dowolnym banku. W Albercie można otrzymać również Alberta Centennial Savings (http://www.albertacentennial.ca/programs/cesp.html)
Tak, Universal Child Care Benefit, z którego każdy może skorzystać. Miesięcznie otrzymuje się $100 na dziecko (http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/uccb-puge/fq_pymnts-eng.html)
Jednocześnie chciałabym zanzaczyć, iż bardzo wiele przydatnych informacji można uzyskać na kursie przed porodowym (ang. prenatal course). Kursy te organizowane są przez szpitale i przeważnie są bezpłatne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz